Nic nie rozumiesz? Nie ma problemu! Kliknij tutaj i czytaj po polsku

Charlaine Harris: ,,Grave Sight" & ,,Grave Suprise"

19 lipca
 
Gdy na zewnątrz pada, zakładam puchate skarpetki, sięgam po gorące kakao, lub kawę mrożoną i jestem gotowa do czytania.
Książki Charlaine Harris są wręcz idealne na chłodne, leniwe popołudnie.
W każdym razie zacznijmy od pierwszej z książek - ,,Grobowy Zmysł". Główną bohaterką jest Harper Connelly, która została porażona piorunem we własnej łazience. Dzięki temu jest zdolna poczuć... zmarłych. Ale w metafizyczny sposób. Gdy jest blisko grobu, jest w stanie wyczuć, co dana osoba poczuła zaraz przed śmiercią. I to składa się na świetny sposób... na zarobek! Pracuje jako coś w rodzaju wyjątkowego detektywa.
Pierwsza książka jest o jej zaginionej siostrze - być może jest zagrzebana w lesie, lub porwana. Możliwości jest wiele - i jest to sprawa dla Harper.
Książkę czyta się w przyjemny sposób i jest na tyle ciekawa, że nie mogłam się oderwać. Zdarzają się zabawne, jak i smutne, czy czasem nawet odrobinę drastyczne momenty, ale to właśnie świadczy o wyjątkowości tej książki. Jeśli kiedykolwiek zetknęliście się z jakąkolwiek książką Charlaine Harris, z pewnością rozpoznacie jej specyficzny styl pisania. A jeśli nigdy przedtem o niej nie słyszeliście - polecam.
 
 *When outside is raining, I put on my fluffy socks, take a cup of hot cocoa or ice-coffee and then I'm ready to read.
Books written by Charlaine Harris are just perfect for the cold, lazy afternoon.
Anyway, let's start from the first of my books - ,,Grave Sight". The main character is Harper Connelly, who was struck by lightning in her own bathroom. Because of that she's able to feel... the dead people. But in the metaphisical way. When she's near to the grave, she can feel what the dead person felt just before death. And that makes a great opportunity... to work! She's working as some kind of very special detective. 
The first book is about finding her missing sister - she can be burried in a forrest, or kidnapped, or anything - and it's a job for Harper. 
This book is so easy to read and so interesting, that I just couldn't stop. There are funny as well as serious and... sometimes even a little bit scary moments, but that makes this book really special.
If you've ever read any book of Charlaine Harris, you'll probably recognise her specific style of writing. And if you've never heard of her - feel free to try this book.
 
Druga książka - ,,Grób z niespodzianką" zdaję się być bardziej ,,serio" niż poprzednia. Po raz pierwszy Harper ma problem z grobem. Lub może martwi przestali być tacy rozmowni.
Ale faktem jest, że jedna z mogił zdaję się różnić od reszty.
W tej części Harper i jej brat starają się rozwiązać przyczynę śmierci pochowanych tam ludzi. Jednak czy mają problem z liczeniem, a może w grobie przybyło nowych kości? Kto jest zabójcą i jak zginęli ci ludzie? A przede wszystkim - dlaczego zabija?
Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, powinniście pomyśleć o zakupie książki.
Ta bowiem podobała mi się nawet bardziej niż pierwsza część. Przypominała bardziej kryminał ze świetną główną bohaterką i jej ironicznymi powiedzonkami.
Gdy skończę tą część, kupię też dwie następne - ,,Lodowaty Grób" i ,,Grobowa Tajemnica". Nie mogę się doczekać, by poznać dalsze przygody Harper. 
 
*The second book - ,,Grave Suprise" is much more serious than the previous one. For the first time Harper have a problem with the grave. Or maybe dead people weren't so talkative. 
But the fact is, that one of the graves seems to be different than the others. 
In this part, Harper and her brother were trying to figure out what caused the death of burried people. Do they have a problem with counting, or there are some new bones in the grave? Who's the killer and how those people died? And what's more important - why is he/she still killing?
If you want to find the answer for this questions, you definitely should think about buying this book.
I liked it even more than the first one. It seemed more like a criminal book with a great main character and her ironical sayings. 
After I finish this one, I'll buy two next books - ,,An Ice Cold Grave" and ,,Grave Secret". Can't wait to read the new Harper's adventures.
 
Przeczytaliście ostatnio coś interesującego? :-) /*Did you read anything interesting lately? :-)

8 komentarzy:

 1. Czytając Twój post zainteresowała mnie ta książka :) więc jeśli gdzieś na nią natrafię to chętnie przeczytam :) Ja teraz czytam książkę "Ofiara w środku zimy" i jak na razie mi się podoba, chociaż bywa dziwna :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki Harris. Namiętnie czytam serię o Sookie, ale teraz przerzuciłam się w świat Lily Bard - też postaci wykreowanej przez Harris. Polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne skarpetki :D
  Charlaine Harris przeczytałam 4 książki, cykl o Lily Bard i właśnie tydzień temu skończyłam czwartą część. Fajne, łatwe i że tak powiem sympatyczne się czyta. :D
  Pewnie jak mi się trafią w ręce to i o Harper chętnie poczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja ostatnio w ogóle nie potrafię się zmusić do czytania, zawsze znajdę coś lepszego do roboty, choćby czytanie postów zamiast książek. to złe :c

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja polecam serię '44 Scotland Street' Alexandra McCall Smitha, czyta się lekko i przyjemnie, ale też skłania do myślenia :)

  OdpowiedzUsuń
 6. przeczytaj Cichy Wielbiciel - Olga Rudnicka! Najlepsza nowość jaką ostatnio czytałam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ostatnio zbyt dużo smutasów w moim życiu, więc przeczytałam "Greckie pomidory, czyli nowy dom na końcu drogi". Nie jest to nudny turystyczny romans z cyklu "Moje rzymskie wakacje", nie jest to też przewodnik, ale zbiór własnych spostrzeżeń i wniosków. Mocno polecam wszystkim.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.