Nic nie rozumiesz? Nie ma problemu! Kliknij tutaj i czytaj po polsku

Movies: My TOP10 tv-shows

12 maja
 
Cześć! Pomimo tego, że na swoim blogu wspominałam już niejednokrotnie na temat filmów, czy książek, które pochłaniam nieustannie - to nigdy przedtem nie zdecydowałam się na stworzenie tu osobnej zakładki, czy kategorii, w której mogłabym napisać o nich parę słów. Wraz z tym wpisem postanowiłam to zmienić. Mam nadzieję, że spodoba wam się ten pomysł. A na zachętę przedstawiam listę moich 10 ulubionych seriali wraz z krótkimi opisami serii. Miłej lektury! :-) 
1. ,,Detektyw Monk" - mój zdecydowany faworyt i niekwestionowany numer jeden na mojej liście. Serial opowiada o Adrianie Monku, byłym policjancie, który cierpi na nerwicę natręctw. Jednak dzięki swoim niesamowitym zdolnościom jest w stanie dostrzec ślady i powiązania, które dla innych osób byłyby kompletnie nie zauważalne. W swojej pracy opiera się także na pomocy osobistej asystentki, która znosić musi wyjątkowe humory, prośby o podanie chusteczki, czy przejechanie połowy miasta w nocy w celu... zabicia pająka. :-) W początkowych sezonach była to pielęgniarka Sharona, która wnosiła pozytywny akcent do tego serialu. Później niestety zastąpiła ją Natalie, przez co seria odrobinę straciła w moich oczach.
Fanką Monka stałam się jednak jeszcze za czasów szkolnych i nadal chętnie wracam do niektórych odcinków, gdy trafiam na nie w telewizji. Po obejrzeniu wszystkich sezonów sięgnęłam nawet po kilka książkowych pozycji, które również polecam. 
 2. ,,Dexter" - serial dla wielbicieli mocniejszych wrażeń. Zanim rozpoczęłam swoją przygodę z serialem, zapoznałam się też z książkami na których podstawie powstał serial (autora Jeffa Lindsay - ,,Dekalog dobrego Dextera", ,,Demony Dextera" itp) - warto jednak wspomnieć, że różnice pomiędzy historią w książce, a na ekranie są znaczące i nie wszystkim mogą przypaść do gustu.
Dexter to serial o osobie, która całe swoje życie podporządkowała kodeksowi, według którego... zabija ,,złych ludzi" starając się umknąć policji - w której także pracuje. Lawirujący między społecznie przyjętymi normami postrzegania dobra i zła serial jest zdecydowanie ciekawą propozycją.


3. ,,Jak poznałem waszą matkę" - dla miłośników krótkich, acz treściwych seriali komediowych. Głównym bohaterem jest tu Ted Mosby, opowiadający swoim dzieciom historię poznania ich matki. Wspominając dawne czasy, Ted przenosi nas w świat wypełniony humorem, ale momentami także goryczą. Cała historia jest ze sobą nierozerwalnie połączona - od historii z parasolką, kozą, czy ,,Sluty Pumpkin". Tylko o co chodziło z ananasem? :-)
 4. ,,Rodzina Soprano" - to serial do którego niedawno wróciłam po latach, odświeżając sobie wcześniejsze sezony. ,,The Sopranos" to historia Tony'ego Soprano, jego rodziny oraz mafijnych powiązań, które stanowią podstawę serialu. Niczym prawdziwa włoska familia, Soprano także mają tajemnice, które nie powinny ujrzeć światła dziennego. W ciekawy sposób odkrywamy mafijną hierarchię, a całość przypomina ,,Ojca Chrzestnego" w wydaniu z amerykańskiego przedmieścia. Sprawne oko dostrzeże tu także inne, równie liczne nawiązania do znanej powieści autorstwa Mario Puzo. Symbolika jest bowiem bardzo bogata - zaczynając od motywu pomarańczy a kończąc na snach Tony'ego.
5. ,,Chirurdzy" - mój faworyt jeśli chodzi o seriale z kategorii ,,easy watching". I choć ostatnie odcinki nie dorównują początkowym sezonom, nadal wracam do tej pozycji z przyjemnością. 
Amerykańska nazwa serialu odnosi się do nazwiska głównej bohaterki Meredith Grey, której losy, jako aspirującego chirurga są tu ukazane. Na samym początku serial obfitował w wiele ciekawych przypadków medycznych (niektórych nawet bardzo znanych), później niestety zmieniło się to na rzecz perypetii miłosnych i międzyludzkich. Serial nadal jednak budzi wiele emocji wśród fanów i widzów.
6. ,,Gra o tron" - fantastyczna opcja dla wszystkich fanów twórczości R.R.Martina, fantastyki, smoków, mieczy i... pięknych kobiet. :-) Rozległa fabuła dotyczy siedmiu królestw oraz dążeń ich władców do objęcia tzw. ,,Żelaznego Tronu". ,,Gra o tron" to pozycja, która przenosi nas w świat, który pomimo tego, że jest fikcyjny, czasem może okazać się zaskakująco prawdziwy. Możemy się z niego nauczyć, że nawet najbliższe osoby potrafią wbić przysłowiowy (lub dosłowny) nóż w plecy, Lannisterowie zawsze spłacają swoje długi, a życie głównych bohaterów wbrew ogólnie przyjętym zasadom - wcale nie jest chronione. 
 7. ,,Hannibal" - niechętnie podjęłam się obejrzenia pierwszego odcinka tego serialu. Jednak moje wątpliwości zostały rozwiane już po pierwszych minutach i teraz z utęsknieniem oczekuję kolejnych. Jako fanka thrillerów psychologicznych Thomasa Harrisa (,,Czerwony Smok", ,,Milczenie Owiec", ,,Hannibal"), a także ich filmowych odwzorowań (z Anthonym Hopkinsem w genialnej roli głównego bohatera - Hannibala Lectera) - bałam się, że nowa część negatywnie wpłynie na moje postrzeganie całości (jako ulubionej serii). Nic bardziej mylnego! Mads Mikkelsen opierając się na bazowej postaci stworzył coś całkiem odmiennego od tego, do czego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Serial jest mroczny, okrutny, momentami barbarzyński, jednak ma w sobie coś, co przyciąga widzów. Mocna pozycja godna polecenia. Zdecydowanie nie dla osób małoletnich.

8. ,,Lie to me" - pozycja zakończona w dziwnym momencie, choć spodziewałam się kontynuacji. Główny bohater zajmuje się profesjonalnie... rozpoznawaniem kłamstw. Prowadzi firmę i jest konsultantem, pomagającym w rozwiązywaniu kryminalnych spraw poprzez przesłuchania, bądź obserwację mikro-ekspresji na ich twarzach. Ciekawy, choć momentami dłużący się serial. Osobiście z powodzeniem wykorzystałam kilka przedstawionych w filmie pozycji do mojej prezentacji na studiach z socjologicznego przedmiotu.
 9. ,,Czysta krew" - tym razem coś z serii ,,easy-watching". Historia Sookie Stackhouse, która potrafi czytać w myślach innych ludzi. Jednak w momencie, gdy do Bon Temps w stanie Luizjana zaczynają zjeżdżać się wampiry (które zyskały nowe prawa), okazuje się, że z nimi nie idzie już tak łatwo. Cała historia oparta jest na książkach Charlaine Harris (czytałam także jej serię ,,Grób z niespodzianką" i bardzo polecam). Brutalny, krwawy, choć momentami także romantyczny serial zyskał duże grono zwolenników na całym świecie. Mi szczególnie do gustu przypadł Alexander Skarsgard i jest zdecydowanie najważniejszym powodem mojego oczekiwania na kolejne odcinki. :-) 
 10. ,,Scrubs" (,,Hoży Doktorzy") - prawie o nich zapomniałam, a jednocześnie powinnam umieścić ich zdecydowanie na początku tej listy. Fantastyczny serial komediowo-medyczny, w którym lektorem i głównym bohaterem jest JD, stażysta oraz aspirujący lekarz. W świecie pełnym dziwnych, wyrwanych z kontekstu przemyśleń (,,I dlatego nigdy nie ufaj wielbłądom"), przygód, a także wzruszeń i smutków odnajdujemy to, czego brakuje wielu komediowym pozycjom w amerykańskiej ramówce - balansu pomiędzy tym, co bawi, a tym, co smuci. Choć z pozoru przedstawiony tu świat może zdawać się absurdalny - jest w nim wyjątkowo dużo prawdy.
 
*11. Simpsonowie"- Dodatkowy jedenasty punkt. Musiałam go tu uwzględnić. Jedyna animowana pozycja w całym zestawieniu. Dokładnie pół roku zajęło mi przejście przez wszystkie odcinki od najstarszego do aktualnych. Oglądam ich już od liceum i jest to moja ulubiona kreskówka. Zabawna, niepoprawna politycznie, a przede wszystkim... nie do końca nadająca się dla dzieci. Warta polecenia nawet dla tych, którzy podchodzą do niej sceptycznie.
A wy macie swoje ulubione seriale? :-)

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.