Nic nie rozumiesz? Nie ma problemu! Kliknij tutaj i czytaj po polsku

Swedish free cabin

07 lipca
Na wieść o tym, że w Szwecji istnieją... darmowe domki letniskowe, wiele osób prawdopodobnie może złapać się właśnie za głowę. Jak to, darmowe? :) Główne pytanie, które pojawiło się wśród moich znajomych to przede wszystkim jak i gdzie znaleźć takie chatki? Próbując odnaleźć je w internecie, niestety stwierdziłam, że nie jest to takie łatwe. Najlepiej skorzystać z polecenia kogoś, kto już w takie rejony się wybierał. Można też spróbować zaopatrzyć się w mapy do pieszych wędrówek, a najlepiej udać się do któregoś ze Szwedzkich parków narodowych i przyjrzeć się bliżej dostępnym tam mapom, które zawsze mają oznaczone punkty do zrobienia ogniska, zaznaczone gdzie są schrony przeciwdeszczowe oraz nasze wyczekiwane domki. Moim zdaniem takie domki to świetna sprawa, by trochę zaczerpnąć natury, a jednocześnie nie tak blisko jak chociażby w namiocie. :-) 

After hearing that in Sweden there are... free cabins, I'm pretty sure a lot of people would be surprised. Free? How come? :) The main question asked by my friends was: how to find these? Trying to find them online, unfortunately I got to know that it wasn't that easy. It's better to just use a good advice of the person that has already been visiting those regions. You can also try to get hiking maps or simply go to one of the Swedish national parks and take a closer look at the maps, which are available there, with detailed points where you can make a campfire, where you can find a rain shelter or a cabin. In my opinion, those cabins are just perfect to enjoy the nature, but at the same time not as close as in the tent. :-) 
Gdy zdecydowaliśmy się na pójście do lasu, przygotowaliśmy się na godziny pieszej wędrówki. Nawet pomimo tego, że nie byliśmy pewni dokładnej lokalizacji, wiedzieliśmy że szukamy domku. Zapakowani z jedzeniem i śpiworami w plecakach, ruszyliśmy po przygodę! Po wielu godzinach marszu w końcu znaleźliśmy to miejsce i było bardziej niż idealne! Wychowana w polskiej kulturze, nie mogłam uwierzyć, że te domki naprawdę są darmowe i dostępne dla każdego. Było to dla mnie coś kompletnie niezrozumiałego. Nie tylko były w idealnym stanie (żadnych graffiti, nic zepsutego, wszystko czyste), ale były również świetnie wyposażone. W środku z kominkiem (ponieważ wtedy noce w Szwecji były zimne), stołami i ławkami, a także z kuchnią, która miała kuchenkę z piekarnikiem i nawet patelnię! Na zewnątrz również było kolejne miejsce na grilla. Nie tylko domek był sam w sobie świetny, ale miał na zewnątrz toaletę (z nowymi rolkami papieru dla turystów) i składzik z suchym i porąbanym drewnem, by nikt nie miał problemów z rozpaleniem kominka w środku i ogrzaniem się. Czyż to nie świetne? :-)
Jest tylko jedna nie pisana ,,zasada", by nie przebywać w domku więcej niż dwie noce, aby inni turyści także mieli możliwość skorzystania z niego.


When we decided to go to the forest, we were prepared for hours of hiking. Even though we weren't really sure about the exact destination, we knew that we will be looking for the cabin. Packed with food and sleeping bags in our backpacks, we went for an adventure! After many hours of walking, we finally found it and it was more than perfect. Raised in the Polish culture, I couldn't believe that those houses are actually meant to be free and available for anyone. It was something totally strange to me. Not only they were in a perfect shape (no graffitis, nothing destroyed, everything clean), but also they seemed to be perfectly equiped as well. There was a fireplace available inside (because the nights were cold in Sweden back then), tables and benches, as well as the kitchen in there with the oven and a frying pan! Outside there was a place to have a BBQ as well. Not only the house was great itself, but there was also a toilet outside (even with new rolls of toilet paper for the tourists) and a shed with dry and cut wood, so nobody will have troubles with getting warm inside. Isn't it marvellous? :-)
The only not written "limitation" is to not stay in the cabin for more than two nights, so other tourists can have a possibility to use it as well.
Jak dla mnie takie warunki na weekend są jak najbardziej do zaakceptowania. Nie jest to może pięciogwiazdkowy hotel, czy też http://hotelgreno.pl/, ale na pewno zalicza się to do świetnych doświadczeń. 
Słyszeliście kiedyś o takich miejscach? :-) /
Have you ever heard about those places? :-) 

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.